Ciężkowianka: Ciołczyk M – Płatek(Nowak Sz.), Barański Jochymek, Radomski M., Chrząścik (Miziński), Pieczka, Woronowicz, Radomski D.-Rzeszutko (Dziurowicz) Molenda,
Jesienią „Ciężkowianka” po kapitalnym spotkaniu oraz dwóch golach Molendy i jednym Świerczyńskiego pokonała 3-2 w rozegranym w Sierszy meczu Dulowę. Tym razem było odwrotnie. Mimo totalnej przewagi w polu „Ciężkowianki” tym razem z trzech punktów cieszyli się goście z Dulowej, którzy w 34 minucie objęli prowadzenie po uderzeniu z woleja strzelca listopadowej bramki na 2-3. W drużynie przyjezdnej na słowa uznania zasłużył strzegący ich bramki Jakub Wilk, który wyróżniał się nie tylko znakomitymi warunkami fizycznymi, ale również bardzo dobrą grą na przedpolu, chociaż jego vis a vis Maćkowi Ciołczykowi również nie można było nic zarzucić. Mimo popisowych interwencji golkipera przyjezdnych „Ciężkowianka” powinna to spotkanie rozstrzygnąć na swoją korzyść. Niestety skuteczność pod bramką rywali nie była w tym dniu mocną stroną „ciężkowickiego walca”.
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie w niedzielę 4 czerwca w 78. rocznicę egzekucji w Ciężkowicach pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.
Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły.
Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi: posłowie na Sejm RP Paweł Bańkowski i Dariusz Starzycki, prezydent miasta Jaworzno Paweł Silbert, radni Rady Miejskiej w Jaworznie: Mariusz Burczy, Mariusz Kowalski i Marek Migas, wiceprezes PSL w Jaworznie Mariusz Pawelec, dyrektor SP nr 11 Alicja Gaudyn, dyrektor SP nr 18 Anna Hassa, przedstawiciele jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z prezesem Rafałem Sobólem, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach Stanisława Lelito , wiceprezesi LKS „Ciężkowianka” Jaworzno Wanda Ciołczyk i Piotr Żabicki, prezes OSP Ciężkowice Adrian Majewski, przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 18 Joanna Siemek-Dzięburska, członkowie Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic z prezesem Mirosławem Pieczarą, przedstawiciele Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej z członkiem zarządu Szymonem Kołodziejczykiem, członkowie Miejskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz mieszkańcy. Obecna była również rodzina Romana Pierzchały (jedynego ocalałego z miejsca straceń skazańca)- bratanice Maria Pierzchała i Kazimiera Piechocka. Reprezentowane były poczty sztandarowe i delegacje: Gminy Jaworzno, Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” , Polskiego Stronnictwa Ludowego, jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Szkoły Podstawowej nr 18, Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, klubu MCKiS „Wega”, zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka”, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Asystowała orkiestra Tauron Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrowni Jaworzno III. Wartę pełnili harcerze jaworznickiego hufca ZHP.
W niedzielę 3 czerwca pod ciężkowickim pomnikiem Ofiar faszyzmu 1939-1945 oddano hołd rozstrzelanym 5 czerwca 1940 roku 20 mieszkańcom dzielnicy. Te tragiczne wydarzenia przypomniał Janusz Ciołczyk, organizator uroczystości.
Hołd rozstrzelanym oddali: rodziny pomordowanych, włodarze miasta, posłowie, radni, jaworznicki oddział PSL, jaworznickie Stowarzyszenie Pamięci AK, SP nr 11 i SP nr 18, Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka, OSP Ciężkowice, LKS Ciężkowice, Klub Wega, zespół śpiewaczy Ciężkowianki, Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Ciężkowic. W kościele parafialnym odprawiono mszę za pomordowanych.
Drużyna juniorów Ciężkowianki po arcyciekawym, pełnym walki meczu na boisku lidera Nadwiślanina Gromiec zremisowanym 1:1 przystąpiła do meczu z LKS Głębowice w roli zdecydowanego faworyta. Jednak jak to w takich meczach bywa faworyt podszedł do tego meczu na zbytnim luzie co miało swoje konsekwencje. Pierwsze 45 minut w wykonaniu Ciężkowianki najlepiej byłoby jak najszybciej zapomnieć, była to najsłabsza połowa w całym sezonie. Zawodnikom nic nie wychodziło, mnożyły się niecelne podania, błędy przy przyjęciu piłki i spora nerwowość zarówno w ataku jak i obronie. Za to drużyna gości w ciągu 10 minut oddała dwa strzały i oba zamieniła na bramki co wywołało konsternacje na ławce i trybunach ciężkowickiego stadionu. Piłkarze Ciężkowianki próbowali stworzyć sobie sytuacje bramkowe, ale było to przysłowiowe bicie głową w mur. Tak naprawdę jedyną okazję do zdobycia bramki gospodarze mieli z rzutu karnego, którego jednak nie wykorzystali. Mimo upływających minut obraz gry się nie zmienił, a co najgorsze w końcówce goście zadali kolejne dwa ciosy i chyba mało kto wierzył, że wynik tego spotkania może się odwrócić.
III Memoriał Mirosława Ciołczyka w Piłce Nożnej (relacja)
Wpisany przez Jarosława Gałeckiego (zdjęcia)
czwartek, 03 maja 2018 22:08
W czwartek 3 maja 2018 roku w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Ciężkowicach odbył się III Memoriał Mirosława Ciołczyka w Piłce Nożnej Dzieci- sportowca, zasłużonego działacza sportowego i kulturalnego, długoletniego dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, trenera i wychowawcy dzieci młodzieży, zmarłego 4 maja 2015 r. Organizatorami przedsięwzięcia byli LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Agencja Artystyczna „Roban” oraz radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk W imprezie przeprowadzonej na stadionie LKS „Ciężkowianka” Jaworzno wzięło udział 13 drużyn młodzieżowych z Małopolski, Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia. Turniej oprócz uczczenia pamięci Mirosława Ciołczyka miał na celu włączenie się społeczności lokalnej Ciężkowic w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niemal 150 dzieci rywalizowało w kategoriach wiekowych skrzatów, orlików i trampkarzy. Dzieci mogły liczyć na nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów oraz smakowite kiełbaski. Wyróżniały się puchary Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, ale nie zabrakło medali, piłek, pucharów, plecaków oraz innych nagród rzeczowych. Specjalną nagrodę ufundowaną przez rodzinę Mirosława Ciołczyka otrzymał bramkarz drużyny skrzatów LKS „Ciężkowianka” Franciszek Imioł.
Sędziowali: Rafał Ziach- główny oraz Jakub Bochenek i Maciej Cholewa-asystenci (wszyscy Podokręg Chrzanów)
„Ciężkowianka” przystąpiła do sobotniej konfrontacji z liderem z Chrzanowa osłabiona brakiem Marcina Rzeszutki oraz najlepszego na wiosnę strzelca Pawła Mizińskiego. Sam mecz nie był porywającym widowiskiem w przeciwieństwie do rozegranego w rundzie jesiennej w Chrzanowie meczu w którym o wygranej gospodarzy 5-4 zadecydował rzut wolny w ostatnich sekundach spotkania. Obie drużyny się doskonale znają i dominowała zacięta, momentami nawet za ostra walka w środku pola.