Start "Wega" zaprasza Tyle słońca w Ciężkowicach!

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Tyle słońca w Ciężkowicach!

LKS „Ciężkowianka”, „Wega” MCKiS


RODZINNE GRANIE 4R pod patronatem Pierwszej Pary RP                 

Na oficjalnej stronie Prezydenta RP

Dzień rodzinyW ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin pod patronatem Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich organizacja pozarządowa LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie i klub „Wega” MCKiS zorganizowały w minioną niedzielę 8 czerwca w Ciężkowicach Festyn „RODZINNE GRANIE 4R”. Dwunastogodzinną plenerową imprezę - wpisaną także w kalendarz obchodów Dni Jaworzna - w której wzięli udział mieszkańcy Jaworzna, Trzebini, Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, najkrócej charakteryzują 4 słowa: RODZINA - RYWALIZACJA - RELAKS - ROZRYWKA (4R). Wg różnych szacunków w ciągu całego dnia mogło przewinąć się blisko 1000 osób, od kilkumiesięcznych pociech na rękach opiekunów po nestorów rodów.

Festyn, dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, samorządu województwa śląskiego oraz z budżetu miasta Jaworzna, podzielony był na bloki tematyczne. Organizatorzy, układając program, zapatrzyli się na świadectwo życia i przesłanie św. Jana Pawła II, największego orędownika i patrona rodzin. Segment „Zdrowa rodzina”- akcentował papieskie przesłanie o życiu i zdrowiu jako wartości najcenniejszej. Piłkarski blok sportowy korespondował ze sportowymi pasjami Karola Wojtyły- w dzieciństwie bramkarza podwórkowej drużyny, który jako pierwszy papież kibicował piłkarzom na stadionie. „Jaworzno na scenie”- to reminiscencje jego młodzieńczej przygody z Melpomeną. Premiowany Rodzinny wielobój unaocznił, jak istotne są wszystkie ogniwa, które połączone razem- stanowią dopiero integralną całość.

Niedzielne skąpane w słońcu świętowanie, trwające jednocześnie na kilku frontach, zainaugurowały już o 10.00 w ramach bloku „ZDROWA RODZINA” badania profilaktyczne, które przeprowadzali Maria i Marek Nowakowie z jaworznickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. 90 minut później na murawę kameralnego stadionu LKS „Ciężkowianka” wybiegły drużyny trampkarzy 1 FC Katowice oraz gospodarzy, rozpoczynając czterogodzinny blok sportowy „RODZINA NA TRAWIE”. Było to jednak preludium do emocji jakie zafundowały widzom dziecięce koedukacyjne teamy w ramach Interregionalnego Turnieju Piłki Nożnej Orlików. W rywalizacji oprócz „Ciężkowianki” udział wzięły: MKS „Siemianowiczanka” Siemianowice, AKS CEZ ELCHO „Wyzwolenie” Chorzów oraz reprezentująca Małopolskę drużyna KKG Trzebinia. Emocje były ogromne, a doping ze strony sporej grupy rodziców uskrzydlał najmłodszych adeptów piłki nożnej do jeszcze ambitniejszej gry. Triumfatorem turnieju została drużyna z Siemianowic Śląskich. O zaciętości rywalizacji świadczy fakt, że o kolejnych miejscach zadecydowała dodatkowa tabela bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi zespołami z uwagi na jednakowy dorobek punktowy. Ostatecznie drugie miejsce zajęły orliki LKS „Ciężkowianka” szkolone przez Tomasza Majkę, trzecie KKG Trzebinia, zaś czwarte sympatyczni goście z Chorzowa. Po młodzieży na plac gry wyszły drużyny reprezentujące rodziców uczestniczących w turnieju dzieci oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Ciężkowice. Nad sprawnym przebiegiem rozgrywek czuwali wytrawni sędziowie Bartłomiej Gędłek i Michał Zając. Organizatorzy uhonorowali drużyny pamiątkowymi pucharami oraz indywidualnymi wyróżnieniami. Nagrody wręczali dyrektor katowickiego ośrodka TVP- Jerzy Nachel (patron medialny), przedstawiciele wicewojewody śląskiego oraz wicemarszałka województwa śląskiego Leszek Boniewski i Adam Stach, śląski komendant wojewódzki OHP Mariusz Pawelec, przewodnicząca komisji edukacji Rady Miejskiej w Jaworznie Renata Chmielewska oraz członkowie zarządu stowarzyszenia kultury fizycznej LKS „Ciężkowianka”. Leszek Boniewski - w imieniu I wicewojewody śląskiego - wręczył okolicznościowe dyplomy wyróżniającym się zawodnikom drużyn młodzieżowych trampkarzy i orlików, a także specjalne wyróżnienie jednemu z najlepszych w historii jaworznickiej piłki nożnej napastników Andrzejowi Majce za osiągnięcia sportowe i awans drużyny „Ciężkowianki” do wyższej klasy rozgrywkowej. Uczestnicy ze Śląska i Małopolski podkreślali doskonałą organizację imprezy oraz wyjątkową ciężkowicką gościnność.

Od godzin południowych dostępne były atrakcje dla najmłodszych: kule wodne, dmuchany zamek, zjeżdżalnia. Dzieci puszczały bańki mydlane. Na stanowisku malowania twarzy dyżurowała specjalistka z najwyższej półki mgr kosmetologii Anna Gajęcka. Amatorzy jeździectwa korzystali z konnych przejażdżek.

Po zakończeniu badań profilaktycznych blok zdrowotny przebiegał pod hasłem „Teraz Zdrowie z PCK”, a przygotował go Zarząd Miejski PCK w Jaworznie z paniami Anną Grelowską i Stefanią Romanowską na czele. PCK ufundował nagrody dla uczestników quizu wiedzy. Jak zawsze w Ciężkowicach nie mogło zabraknąć druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Ciężkowice, którzy pod dowództwem prezesa Bogdana Ciołczyka zaprezentowali swoją ofertę dla mieszkańców.

Punktualnie o 15.00 na scenie Miejskiego Centrum Kultury i Sportu pojawili się, w specjalnie na tę okazję zaprojektowanych koszulkach z symbolicznym parasolem ochronnym Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich, autorzy rodzinnego przedsięwzięcia- rodzeństwo Wanda Ciołczyk – kierownik klubu „Wega” MCKiS oraz Janusz Ciołczyk - prezes LKS „Ciężkowianka” Jaworzno. Powitali oni oficjalnie licznie zgromadzoną publiczność, inaugurując kolejny blok „JAWORZNO NA SCENIE”. A na scenie i pod nią królował śpiew oraz wszechogarniający taniec we wszystkich odmianach, barwach i formach od gimnastyki artystycznej poprzez disco dance, aerobik, taniec nowoczesny, a na tańcu towarzyskim kończąc. Wystąpiły gimnastyczki artystyczne z sekcji MCKiS szkolone przez mamę i córkę Alinę i Martynę Dulęba. Popisy Agaty Trzetrzelewskiej, Zuzi Pióro, Zosi Domagały, Karoliny Wikar i Amelii Zięby wzbudziły podziw i uznanie. Ze sporym aplauzem spotkał się występ pary tańca towarzyskiego ze szkoły tańca „Sukces” (zarazem uczniów klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 18) Natalii Sikory oraz Dawida Pazdura. Publiczność mogła podziwiać popisy MCKiS-owskiej choreografii Brodway Disco Dance oraz grupy tanecznej „Impuls” z Gimnazjum nr 11, ćwiczącej pod okiem Ewy Krzywosz. Jak zawsze popisowo zaprezentował się zespół śpiewaczy „Ciężkowianki”, z towarzyszeniem niepowtarzalnej Anny Jachimczyk. Występujące tego dnia z rodzinnym repertuarem Natalki Kukulskiej i jej mamy Anny Jantar- 11.latki Natalia Taboł i Nikola Paluch (przygotowane pod kierunkiem Patryka Stokłosy), zamiast „Tyle słońca w całym mieście” z powodzeniem mogły zaśpiewać „Tyle słońca w Ciężkowicach”. Festyn w Ciężkowicach był doskonałą okazją do przedstawienia sporego dorobku 14.letniego pasjonata kolarstwa Wojciecha Gołasa. Wojtek, mimo młodego wieku, jest już mistrzem Śląska w wyścigu Family Cup, zdobywcą pucharów Małopolski oraz województwa opolskiego, członkiem kadry narodowej i liderem Świętokrzyskiej Ligi Rowerowej.

Wiele emocji wzbudził WIELOBÓJ RODZINNY Familiada, który przeprowadzili instruktorzy MCKiS Tomasz Majka, Mariusz Smolik. Warunkiem startu w konkursie był udział 2 członków rodziny: dziecka i dorosłego. Po godzinie 18.00 na scenę weszła elektryzując publiczność młoda, utalentowana jaworznianka- wokalistka, autorka wierszy i tekstów piosenek- Martyna Pluta. Po jej koncercie rozstrzygnięta została Familiada. Triumfowała rodzina Pieczarów z tatą Marcinem i córeczką Natalią, dopingowana przez mamę Agnieszkę. Kolejne miejsca na podium zajęli rodzeństwo Arkadiusz i Zuzanna Wiecheć oraz ojciec i syn Dawid i Wojtek Milewscy.

Wszyscy uczestnicy wieloboju rodzinnego otrzymali ufundowane przez sponsorów atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wśród nagród znalazły się: 3 miesięczne RODZINNE KARNETY NA SIŁOWNIĘ Euro Gym Mirosław Wojtyła, karnet na RODZINNĄ KOLACJĘ w MEGA PIZZY, 2 karnety NA RODZINNĄ KOLACJĘ/obiad przy świecach od radnego Rady Miejskiej Janusz Ciołczyka, 2 karnety na RODZINNĄ PIZZĘ w Pizerii Restauracji „2-ka”, RODZINNY REJS JACHTEM po Zalewie Sosina – Towarzystwo Żeglarskie „Mors” Sosnowiec Andrzej Harazim, RODZINNE STRZYŻENIE w salonie fryzjerskim "AFRO" Barbara Madejczyk, RODZINNE STRZYŻENIE w salonie fryzjerskim „MAJA”, Maria Bryl, 2 karnety na RODZINNE FONDÉ w kawiarni „Kawa 3 herbata” Rafał Puz oraz inne nagrody ufundowane przez Agencję Imprez Artystycznych „Roban” i LKS „Ciężkowianka” Jaworzno.

Dla rozluźnienia atmosfery po rodzinnych zmaganiach, organizatorzy przygotowali taneczną niespodziankę- rodzinne mini warsztaty fitness z instruktorem, które zamieniły się w regularną taneczna zabawę, zakończoną po godzinie 22.

W czasach kryzysu wartości, braku autorytetów i rozpadu rodziny ogromne znaczenie ma w społeczeństwie aktywność zmierzająca do restytucji rodzinnych wartości i wylansowania mody na familijne spędzanie wolnego czasu. Organizatorom, którym przyświecało motto Seneki „Verba docent, exempla trahunt” (słowa pouczają, a przykłady pociągają), udało się przekonać społeczność lokalną że można dobrze czuć się w rodzinie jak we własnej skórze, bawiąc się razem, wspierając wzajemnie i zbliżając do siebie w chwili próby. Zaś wspólna rywalizacja i dobra zabawa cementują więzi. Tak naprawdę zwycięzcami trwającej 12 godzin imprezy, z udziałem łącznie blisko tysiąca osób, były wszystkie rodziny, na co dzień zabiegane, które zmobilizowały się by wspólnie spędzić czas, bawiąc się i wspierając. A to wszystko pod hasłem rodzinnej zabawy pod auspicjami i patronatem Pierwszej Pary RP.

Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Katowice, a relacja z festynu ukazała się w wieczornym wydaniu Aktualności TVP Katowice, mniej więcej o tej porze, kiedy zabawa w Ciężkowicach dobiegała końca. Podmiotami współpracującymi byli: Śląski Urząd Marszałkowski, Gmina Jaworzno, TVP Katowice, Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Katowicach, OSP Ciężkowice, PCK Zarząd Rejonowy w Jaworznie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Jaworznie, SP nr 18 w Jaworznie, Gimnazjum nr 11 w Jaworznie, Zakład Ciastkarsko-Piekarski Janina Banasik, Agencja Imprez Artystycznych „Roban”, kwiaciarnia „Pat-Dam” Józefa Szymiec.

Organizatorzy składają podziękowania fundatorom pucharów oraz rodzinnych nagród: I Wicewojewodzie Śląskiemu Andrzejowi Pilotowi, Wicemarszałkowi Województwa Śląskiego Stanisławowi Dąbrowie, prezesowi Zarządu Śląskiego Zrzeszenia LZS Tomaszowi Czerwieckiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Jaworznie Pawłowi Bańkowskiemu, Leszkowi Boniewskiemu, Ośrodkowi Ćwiczeń Siłowych Euro Gym Mirosław Wojtyła, Mega Pizzy Marcin Sobiech, Pizzerii Restauracji „2‑ka”, Towarzystwu Żeglarskiemu „Mors” z Sosnowca i osobiście prezesowi Andrzejowi Harazimowi, salonowi fryzjerskiemu „AFRO” Barbara Madejczyk, salonowi fryzjerskiemu „Maja” Maria Bryl, kawiarni „Kawa3herbata” Rafał Puz, Robertowi Pasierbkowi z Agencji Imprez Artystycznych „Roban” oraz Agnieszce Koster-Dudkowskiej.

Na słowa uznania zasługują młodsi i starsi wolontariusze - także w konfiguracji rodzinnej- których pomoc, serce i uśmiech były nie do przecenienia. A wśród nich byli: Aneta, Zuzia, Bartłomiej i Arkadiusz Wiecheć, Elżbieta, Zuzia i Mirosław Pieczara, Piotr, Paweł i Mateusz Bulga, Karolina i Dawid Jaromin, Monika Dysy, Anna Gajęcka, Magdalena Chechelska, Paulina Madejczyk, Aleksandra Krzysiek, Zofia Fryś, Edyta Sikora, Daniel Porc, Kacper Radomski, Damian Pstraś,  Andrzej Majka, Sylwester Pawlikowski, Piotr Żabicki, Janusz Pieczara, Krzysztof Pstraś, Mariusz Knapik, Stanisława Grzywa, Artur Kępka, Sebastian Ciołczyk, Kamil Sak, Żaneta Karweta, Wojciech Chucherko, Łukasz Musiał oraz druhny i druhowie z OSP Ciężkowice. (iw)

Fot.: Gabriela Wyszkowska, Mariusz Knapik, Elżbieta Pieczara, Dominika Wareńczuk, Daniel Porc.