Start "Wega" zaprasza Święto przyrody, ekologii i przyjaźni
Święto przyrody, ekologii i przyjaźni


„Niezapominajki to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem.”
M. Konopnicka

Dzień Niezapominajki

Od 13 lat 15 maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Jego symbolem stała się niezapominajka polna. Przyjęte w 2002 r. święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej i wielkiej Ojczyzny". Jest doskonałą Niezapominajkilekcją edukacji dla młodego pokolenia.

15 maja kluby „Wega” MCKiS i LKS „Ciężkowianka” zaprosiły młodych ludzi na obchody święta przyrody, ekologii i przyjaźni - Dnia Niezapominajki. Najmłodsza uczestniczka święta miała 10 miesięcy. W imprezie wziął udział reprezentant zaprzyjaźnionej fauny pies Yoshi. Były także żywe wonne niezapominajki. Było proekologicznie, edukacyjnie, przyjaźnie i radośnie.

Tego dnia przyroda musiała dobitnie zamanifestować swą obecność, pokazując że mieszkamy w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego. Porywisty wiatr i opady deszczu zmieniły nieco  plany organizatorów. Zabawy w plenerze i zbieranie bukietów polnych kwiatów zostały zastąpione aktywnością „pod dachem”. Kiedy niebiesko- żółte stroje i kwiatowe malunki na twarzach wprowadziły zebranych w atmosferę święta, zaprezentowana została geneza akcji, którą zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący  „Ekoradio", zmarły w 2011 r. Andrzej Zalewski.

Następnie uczestniczki i uczestnik zajęć w „Wedze” przedstawili swoją wersję „Niezapominajek” w aranżacji  Patryka Stokłosy, łączącą  muzykę ludową z poezją Marii Konopnickiej. Przy okazji wspólnej nauki piosenki okazało się, iż zgromadzeni znają co najmniej 3 warianty odpowiedzi na pytanie, jakim oczkiem patrzą niezapominajki rosnące nad potoczkiem: modrym, żabim  lub rybim. W tej części wystąpiła także czteroletnia Maja.

Ekologiczny quiz pokazał, że wiedza przyrodnicza wśród najmłodszych, m.in. na temat jak dbać o środowisko naturalne, jest na poziomie średnim. „Z niezapominajką w ruchu”- to tytuł bloku ruchowego, odbywającego się tego dnia. „Plastyczne wariacje niezapominajkowe” animowała instruktorka MCKiS Dominika Wareńczuk. Młodzi uczestnicy święta za wykazanie się wiedzą i umiejętnościami zostali udekorowani niezapominajkowymi koronami i kotylionami, które wręczyła Główny Specjalista  w Miejskim Centrum Kultury i Sportu pani Marta Grzybowska. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe dyplomy- certyfikaty udziału, by nie zapomnieć o święcie. Niezapominajkowe korony  i kotyliony były dziełem pani Elżbiety Pieczary. Logistycznie imprezę wsparli: pani Aneta Wiecheć, Katarzyna Rojewska, Zofia Fryś, Aleksandra Krzysiek, Damian Pstraś, Dawid Rogoziński.

Quiz ekologiczno-przyrodniczy:

1.         miejscie – Natalia Paluch
2.         miejsce – Natalia Taboł
3.         miejsce – Dominika Ociepka
4.         miejsce – Zuzia Pieczara, Igor Sadlik, Zuzia Wiecheć, Zuzia Ptak, Daria Milewska, Ola Ślusarczyk

Hula-hop:

1.         miejsce – Natalia Paluch
2.         miejsce – Nikola Paluch
3.         miejsce – Milena Olej
4.         miejsce – Natalia Taboł

Gorące krzesła:

1.         miejsce – Natalia Paluch

Fot. Elżbieta Pieczara, Wanda Ciołczyk, Dominika Wareńczuk