Start Ogólne Półkolonia w Ciężkowicach

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Półkolonia w Ciężkowicach
sobota, 01 sierpnia 2015 09:35

LKS „Ciężkowianka” Jaworzno


Koloniści z CiężkowicLETNIA PRZYGODA Z LKS „CIĘŻKOWIANKĄ”

Jeśli nie może być długo to powinno być maksymalnie intensywnie. Takie założenie przyświecało przygotowującej akcję letnią organizacji pozarządowej LKS „Ciężkowianka” Jaworzno. Począwszy od 20 lipca łącznie prawie 60 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, radośnie spędzało ze sobą od 4 do 7 godzin dziennie, podczas półkolonii pn.: „Letnia przygoda”.

Co roku od początku tego stulecia, notując na tym polu niemałe sukcesy - także dzięki wsparciu licznych wolontariuszy i sponsorów - stowarzyszenie skutecznie walczy z wakacyjną nudą. Przez te lata  półkolonie były na tyle atrakcyjne, by przyciągnąć, prócz jaworznian młodych sąsiadów z okolicznych śląskich miast. Zdarzało się, że razem z LKS-em wypoczywali przybyli do rodziny w Ciężkowicach młodzi goście z Małopolski, Pomorza, a nawet Niemiec, Austrii i Belgii. Ubiegłoroczny zorganizowany wypoczynek „Letnie Igraszki z FIO - Górą i Doliną” został uznany przez Wojewodę Śląskiego Piotra Litwę za trzeci najlepszy wypoczynek na Śląsku.

W trakcie półkolonii odbywały się interdyscyplinarne zajęcia na miejscu oraz wycieczki: do Katowic, Chorzowa i Dąbrowy Górniczej. Większą część pierwszego dnia akcji, tuż po zajęciach Poznajemy się, wypełnił moduł Bezpieczne Wakacje z WORD Katowice oraz z Komendą Miejską Policji w Jaworznie. Komisarze Tomasz Obarski oraz Krzysztof Siedliński z asystą policyjnej maskotki- Sznupka, przeprowadzili obszerną interesującą pogadankę wraz z quizem na temat bezpieczeństwa na drodze i nad wodą. Najlepsi otrzymali nagrody: kask na rower, zestaw do badmintona oraz książeczki Kodeks Drogowy dla najmłodszych wydane przez WORD Katowice. Dzieci żywo reagowały na informacje podawane przez prelegentów, dzieliły się własnymi doświadczeniami i zadawały pytania. gościem ciężkowickich kolonistów była prezes Zarządu Rejonowego PCK w Jaworznie Anna Grelowska. Prelegentka zrealizowała I część programu profilaktycznego „Radość bez alkoholu, wakacje bez ryzyka”. Uczyła dzieci również jak udzielać pierwszej pomocy, wraz z demonstracją praktycznych umiejętności nie tylko na fantomie.

W Krainie X Muzy, oglądając „W głowie się nie mieści”- animowaną powiastkę o kierujących ludzkim postępowaniem emocjach, dzieci obserwowały toczącą się w mózgu nieustanną walkę emocji. Przekonały się, ile wysiłku kosztuje Radość pokonanie Strachu, Złości, Odrazy i Smutku razem wziętych, by pokazać światu pogodne oblicze człowieka. Pozytywna emocja- a młodzi widzowie razem z nią, ostatecznie uświadomili sobie, że w życiu by zachować synergię, jest czas i pora także na okazanie smutku. Spaleni słońcem, marząc o zimnej kąpieli, jaworznianie odbyli Tajemniczą Podróż do Krainy Fauny- w Śląskim ZOO w Chorzowie, korzystając ad hoc z kurtyny wodnej przy wybiegu białych nosorożców. A że marzenia czasem się spełniają, następnego dnia odwiedzili Królestwo Neptuna i Prozerpiny w Aquaparku w Dąbrowie Górniczej, zanurzając się w morzu mokrych atrakcji.

W piątek 24 lipca uroczyście zakończono półkolonię. Hitem tego dnia była Klubowa Bawilandia „SKOK” Jaworzno z dmuchaną zjeżdżalnią. Z mini recitalem wystąpiły utalentowane wokalistki Natalia Taboł i Zofia Fryś. Hitami półkolonii zostały piosenki „Naucz mnie” Sarsy i „Kamień z napisem love” Enej. W salonie piękności przyjmowała Anna Gajęcka, dyplomowana kosmetyczka, która dopiero co wróciła z kontraktu za oceanem. Popularnością cieszyły się mega bańki mydlane, zabawy z chustą klanzy, bilard, piłkarzyki oraz chłodny basenik. Po wysiłku na świeżym powietrzu doskonale smakowały pieczone kartofle. W bloku profilaktycznym Anna Grelowska opowiadała o biomedycznym modelu życia bez alkoholu, narkotyków i dopalaczy- nagradzając najuważniejszych słuchaczy. Podobnie- dzięki WORD Katowice- premiowana była wiedza o bezpieczeństwie na drodze i bezpiecznych zachowaniach. Wszyscy uczestnicy i wolontariusze otrzymali pożegnalne upominki, które wręczył prezes LKS „Ciężkowianka” Janusz Ciołczyk wraz z kadrą półkolonii.

Dodatkowym atutem zdrowego i bezpiecznego wypoczynku był walor wychowawczy- edukacja i wychowanie przez zabawę. Kolejny raz świetnie sprawdziła rozpiętość wiekowa uczestników, pozwalając nastolatkom wykazać się odpowiedzialnością i troską o najmłodszych, z czego czerpali niemałą satysfakcję, a milusińskich upewniając, ze mogą liczyć na  starszych, dla których są równoprawnymi partnerami do zabawy.

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Jaworzno w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Letnia przygoda” koordynowali Janusz Ciołczyk i Wanda Ciołczyk. Dzięki obecności dlaCiebie.tv relacje z półkolonii można oglądać na portalu jaw.pl.

Organizatorzy serdecznie dziękują osobom i instytucjom, które na różne sposoby wsparły akcję. Byli to: Gmina Miasta Jaworzno, „FUD-MEN”, „Fornit” sp. z o.o., Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, Zakład Ciastkarsko-Piekarski Janina Banasik, JTBS sp. z o.o., Senator RP Bogusław Śmigielski, SKOK Jaworzno, Komenda Miejska Policji w Jaworznie, Jaworzno, Agencja Artystyczna „Roban”, sklep papierniczy „Kleks”, Zarząd Rejonowy PCK w Jaworznie, WORD Katowice, dla.Ciebie.tv, gazeta Co Tydzień i Katarzyna Gądek.

Wielkie uznanie należy się tradycyjnie wolontariuszom: Aneta Wiecheć, Joanna Siemek-Dzięburska, Katarzyna Ciołczyk, Piotr Żabicki, Agnieszka i Łukasz Sadlik, Kacper Radomski, Zofia Fryś, Damian Sapeta, Małgorzata Koczur, Stanisława Grzywa, Anna Milewska, Damian Pstraś, Dawid Rogoziński i Anna Gajęcka.(iw)

O naszej półkolonii także na portalu społecznościowym Jaworzna!