Start Sport w mieście Ogólnopolski Turniej Gimnastyki Artystycznej Jaworzno’2016
Ogólnopolski Turniej Gimnastyki Artystycznej Jaworzno’2016
poniedziałek, 20 czerwca 2016 22:27

turniej Jaworzno'2016Niezwykłe pokazy i występy gimnastyczek artystycznych, połączenie tańca, baletu, akrobatyki i młodości. To wszystko zobaczyliśmy w minioną sobotę 18 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, podczas Ogólnopolskiego Turnieju Gimnastyki Artystycznej Jaworzno‘2016, którego organizatorem było  Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie  oraz Wydział Edukacji Kultury i Sportu UM w Jaworznie. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Jaworzno Paweł Silbert.

Po raz pierwszy gimnastyka artystyczna znalazła się w programie letnich igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku. Najlepszymi polskimi zawodniczkami były Teresa Folga i Joanna Bodyk, które na olimpiadach w Seulu oraz w Barcelonie uplasowały się w wieloboju na 7 miejscu. Z kolei najlepsza gimnastyczka artystyczna XXI wieku Alina Kabajewa oprócz sukcesów na niwie sportowej została w 2007 roku parlamentarzystką.

 

Zmagania w pierwszych 6 kategoriach wiekowych rozpoczęły się o godzinie 10.30. O 14.20 miało miejsce uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Turnieju Gimnastyki Artystyczne Jaworzno’2016. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie Sebastian Kuś.

Zawodniczki MCKiS szkolone przez Alinę Dulębę oraz Martynę Klimaj potwierdziły dobrą dyspozycję zaprezentowaną podczas Mistrzostw Śląska w Gimnastyce Artystycznej oraz w silnie obsadzonym Turnieju Smoka Krakowskiego. Tydzień temu jaworznianki uczestniczyły w Festiwalu Amatorskich Zespołów Artystycznych Faza w Warszawie, gdzie odniosły historyczny sukces. Złoty medal  w kategorii tańca mini formacji disco dance wywalczyła drużyna w składzie Amelia Zięba, Zuzia Pióro, Emilia Stolarczyk, Pola Szlachcic, Hania Cyba, Lena Kwaśniewska, Małgosia Domagała.

W zmaganiach na planszy udział wzięło niemal 100 zawodniczek reprezentujących 15 klubów krajowych. Rywalizowano w 10 kategoriach wiekowych oraz w tzw. I kroku gimnastycznym („Pierwszy Start”).. Najmłodsze kategorie wykonywały tylko układy taneczno-akrobatyczne (bez przyboru). W pozostałych oprócz obowiązkowych układów taneczno–akrobatycznych uczestniczki miały do wyboru skakankę bądź obręcz (zaliczane do punktacji w wieloboju). Spośród gimnastyczek MCKiS zwyciężyły w swoich kategoriach Julia Cabała ( kategoria 2009 B), Emilia Stolarczyk ( kategoria 2008 A) i Amelia Zięba (kategoria 2006 B). Drugie miejsce zajęła Zofia Ryłko (Kategoria 2010), zaś na najniższym stopniu podium stanęły Paulina Gurgisz (kategoria 2010) oraz Zuzanna Pióro w wieloboju ( układ taneczny + obręcze) w silnie obsadzonej kategorii 2006 A.

Wyniki Ogólnopolskiego Turnieju Gimnastyki Artystycznej Jaworzno’2016

Kategoria Pierwszy Start

1.Ewa Żukowska UKS Energia Imielin
2.Jagoda Gnyp UKSCEnergia Imielin
3.Roksana Rzepiel MCKiS Jaworzno

Kategoria 2010

1.Zuzanna Bacwa UKS Energia Imielin
2.Zofia Ryłko MCKiS Jaworzno
3.Paulina Gurgisz MCKiS Jaworzno

Kategoria 2009 A

1.Julia Golec SGA Bielsko Biała
2.Zofia Przybylska Ajsedora Warszawa
3.Róża Harabasz PTG Sokół Kraków

Kategoria 2009 B

1.Julia Cabała MCKiS Jaworzno
2.Aleksandra Szyndler MMCKiS Jaworzno
3.Antonina Śliwa Gracja Wieliczka

Kategoria 2008 A

1.Emilia Stolarczyk MCKiS Jaworzno
2.Oliwia Dudek SGA Bielsko Biała
3.Nina Kułaga UKS Katowice

Kategoria 2008 B

1.Anastazja Burnos MKS Krakus Kraków
2.Pola Juza PTG Sokół Kraków
3.Natalia Szymańska UKS Energia Imielin

Kategoria 2007 B

1.Milena Mączka MKS Krakus Bielsko Biała
2.Magdalena Sorankowska UKS Dąb 19 Katowice
3.Karolina Stępień Irina Warszawa

Kategoria 2006 A

1.Alicja Garnysz SGA Bielsko Biała
2.Liwia Jurkiewicz UKS Dąb 19 Katowice
3.Zuzanna Pióro MCKiS Jaworzno

Kategoria 2006 B

1.Amelia Zięba MCKiS Jaworzno
2.Kinga Kasperek Gracja Wieliczka
3.Kamila Waśniowska Gracja Wieliczka

Najlepsze zawodniczki otrzymały puchary, statuetki, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli: dyrektor MCKiS Sebastian Kuś oraz trenerki i rodzice gimnastyczek  MCKiS.

Organizatorzy pragną gorąco i serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, fundatorom nagród oraz tym, którzy udzielili zarówno finansowego, technicznego, logistycznego oraz duchowego wsparcia przy organizacji imprezy, a byli to:

Prezydent Miasta Jaworzno Paweł Silbert i Gmina Jaworzno
Wydział Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie
Państwo Stanisława i Grzegorz Romik Firma „MERINO SPORT”
Machiko
Zakład Ciastkarsko Piekarski: Janina i Marek Banasik Jaworzno-Ciężkowice
Firma GNOM Jerzy Noszka i Henryk Grabowski-Apteka w Byczynie
Firma Spaks Jarosław Stadler
Kop-Trans Tomasz i Edyta Pióro oraz Trans-Kop-Pióro Joanna i Michał Cieśla
Tauron Wytwarzanie S.A.
Maro Marek Wierzbik Jaworzno
Firma Olida
GRUPA CARGO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
oraz Andrzej Palka

Jednocześnie osobne ciepłe słowa podziękowania należą się wszystkim wspaniałym rodzicom gimnastyczek MCKiS Jaworzno, których zaangażowanie, operatywność oraz profesjonalizm zasługują na szczególne słowa uznania.