Start Ogólne 78. rocznica egzekucji w Ciężkowicach
78. rocznica egzekucji w Ciężkowicach
Wpisany przez Janusz Ciołczyk   

Pod pomnikiem w CiężkowicachW ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie w niedzielę 4 czerwca w 78. rocznicę egzekucji w Ciężkowicach pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.

Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły.

Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi: posłowie na Sejm RP Paweł Bańkowski i Dariusz Starzycki, prezydent miasta Jaworzno Paweł Silbert, radni Rady Miejskiej w Jaworznie: Mariusz Burczy, Mariusz Kowalski i Marek Migas, wiceprezes PSL w Jaworznie Mariusz Pawelec, dyrektor SP nr 11 Alicja Gaudyn, dyrektor SP nr 18 Anna Hassa, przedstawiciele jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z prezesem Rafałem Sobólem, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach Stanisława Lelito , wiceprezesi LKS „Ciężkowianka” Jaworzno Wanda Ciołczyk i Piotr Żabicki, prezes OSP Ciężkowice Adrian Majewski, przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 18 Joanna Siemek-Dzięburska, członkowie Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic z prezesem Mirosławem Pieczarą, przedstawiciele Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej z członkiem zarządu Szymonem Kołodziejczykiem, członkowie Miejskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz mieszkańcy. Obecna była również rodzina Romana Pierzchały (jedynego ocalałego z miejsca straceń skazańca)- bratanice Maria Pierzchała i Kazimiera Piechocka. Reprezentowane były poczty sztandarowe i delegacje: Gminy Jaworzno, Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” , Polskiego Stronnictwa Ludowego, jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Szkoły Podstawowej nr 18, Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, klubu MCKiS „Wega”, zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka”, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Asystowała orkiestra Tauron Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrowni Jaworzno III. Wartę pełnili harcerze jaworznickiego hufca ZHP.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał radny Rady Miejskiej Janusz Ciołczyk, który przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat. Po złożeniu kwiatów przez delegacje i mieszkańców odegrano „Rotę”, po czym zgromadzeni z towarzyszeniem orkiestry dętej przemaszerowali do miejscowego kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji rozstrzelanych, którą koncelebrowali ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek oraz pochodzący z Ciężkowic ksiądz Kazimierz Sękala. Po mszy w ciężkowickim kościele odbył się koncert urodzonego w Katowicach Arthura Thomasa, który jest prekursorem profesjonalnej gry na fletni Pana będący prawdziwą ucztą melomana. Następnie w siedzibie LKS „Ciężkowianka” odbyło się spotkanie, podczas którego zebrani oddali hołd pamięci zmarłych kapitanom Stanisławowi Nowakowskiemu „Klonowi” i Tadeuszowi Dziekońskiemu oraz porucznikowi Tadeuszowi Rutkowskiemu oraz innym kombatantom zaangażowanym w uroczystości rocznicowe w Ciężkowicach.. Spotkanie było okazją, do podzielenia się z młodszym pokoleniem na zawsze wyrytą w pamięci tragiczną historią II wojny światowej. Przypomniano ważne słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Organizatorzy uroczystości rocznicowych w Ciężkowicach od lat starają się przypominać jaworznianom tą ważną myśl św. Jana Pawła II. Czynią to zarówno słowem jak i czynem, organizując uroczystości historyczne, pielęgnując pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, celebrując rocznice ważnych w dziejach narodu wydarzeń, czcząc bohaterów. . Pamięć o tym należy przekazywać z pokolenia na pokolenie, ucząc młodych postawy obywatelskiej.

Ofiarami egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta byli:

 1. Barański Teofil lat 36
 2. Broda Antoni lat 23
 3. Chechelski Karol lat 32
 4. Cichy Fryderyk lat 24
 5. Ciołczyk Mikołaj lat 27
 6. Nowacki Bronisław lat 34
 7. Pazdalski Karol lat 24
 8. Sołtysek Jan lat 26
 9. Kramarczyk Jan lat 40
 10. Noris Piotr lat 27
 11. Bielik Franciszek lat 39
 12. Chechelski Franciszek lat 30
 13. Chechelski Stanisław lat 30
 14. Ciołczyk Andrzej lat 29
 15. Jakubowicz Herman lat 21
 16. Pazdalski Józef lat 26
 17. Pierzchała Jakub lat 60
 18. Życiński Tadeusz lat 33
 19. Kuca Stanisław lat 32
 20. Pierzchała Roman lat 24 (ciężko ranny zdołał zbiec z miejsca kaźni).

Uroczystość współorganizowali: Miejskie Centrum Kultury i Sportu, klub „Wega” MCKiS, stowarzyszenie LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz radny Rady Miejskiej Janusz Ciołczyk, przy wsparciu gminy Jaworzno.