Start Ogólne 79. rocznica egzekucji w Ciężkowicach

Sondy

Jesteś fanem klubu piłkarskiego Jaworzna?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
79. rocznica egzekucji w Ciężkowicach

Ciężkowice - pomnikTradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca 2 czerwca w 79. rocznicę egzekucji w Ciężkowicach pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane. Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły.

Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi: poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla,  przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek, radni Rady Miejskiej w Jaworznie: Marzena Czarny, Teresa Kondoszek, Mariusz Kowalski i  Mirosław Pieczara, pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, wiceprezes PSL w Jaworznie Zofia Paluch, dyrektor SP nr 18 Anna Hassa, komendant jaworznickiego Hufca ZHP Kinga Jędrzejek, przedstawiciele jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z prezesem Rafałem Sobólem, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach Stanisława Lelito , przewodnicząca Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Jaworznie Wanda Ciołczyk, prezes OSP Ciężkowice Robert Tarasek, członkowie Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic z zastępcą prezesa Krzysztofem Mateuszem Żurkiem, członkowie Miejskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz mieszkańcy. Obecna była również rodzina Romana Pierzchały (jedynego ocalałego z miejsca straceń skazańca).. Reprezentowane były poczty sztandarowe i delegacje: Gminy Jaworzno,  Polskiego Stronnictwa Ludowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Szkoły Podstawowej nr 18, OSP Ciężkowice, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, klubu MCKiS „Wega”, zespołu śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka”, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Asystowała orkiestra Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Sobieski. Obecna była asysta konna z Łukaszem Klimczykiem.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał radny Rady Miejskiej Janusz Ciołczyk, który przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat. Po złożeniu kwiatów przez delegacje i mieszkańców odegrano „Rotę”, po czym zgromadzeni z towarzyszeniem orkiestry dętej przemaszerowali do miejscowego kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji rozstrzelanych, którą koncelebrowali ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek oraz ksiądz Paweł Kuś. Następnie w  siedzibie LKS „Ciężkowianka” odbyło się spotkanie, podczas którego zebrani oddali hołd pamięci zmarłych  kapitanom Stanisławowi Nowakowskiemu „Klonowi” i Tadeuszowi Dziekońskiemu oraz porucznikowi Tadeuszowi Rutkowskiemu oraz innym kombatantom zaangażowanym w uroczystości rocznicowe w Ciężkowicach.. Spotkanie było okazją, do podzielenia się z młodszym pokoleniem na zawsze wyrytą w pamięci tragiczną historią II wojny światowej. Swoim świadectwem z zebranymi podzieliła się 86 letnia pani Maria Jochymek naoczna świadek dramatycznych wydarzeń, która jako 7 letnie dziecko oglądała wojenny koszmar i do dzisiaj nie może zapomnieć beczek ze smołą, które miały być użyte do spalenia Ciężkowic. Wyrył jej się również w pamięci także obraz uciekającego rannego skazańca Romana Pierzchały. Drugim świadectwem były słowa 14 letniego Michała znającego  tragiczne zdarzenia z opowiadań babci. Przypomniano ważne słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Organizatorzy uroczystości rocznicowych w Ciężkowicach od lat starają się przypominać jaworznianom tą ważną myśl św. Jana Pawła II. Czynią to zarówno słowem jak i czynem, organizując uroczystości historyczne, pielęgnując pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, celebrując rocznice ważnych w dziejach narodu wydarzeń, czcząc bohaterów. . Pamięć o tym należy przekazywać z pokolenia na pokolenie, ucząc młodych postawy obywatelskiej.

Ofiarami egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta byli:

Barański Teofil lat 36
Broda Antoni lat 23
Chechelski Karol lat 32
Cichy Fryderyk lat 24
Ciołczyk Mikołaj lat 27
Nowacki Bronisław lat 34
Pazdalski Karol lat 24
Sołtysek Jan lat 26
Kramarczyk Jan lat 40
Noris Piotr lat 27
Bielik Franciszek lat 39
Chechelski Franciszek lat 30
Chechelski Stanisław lat 30
Ciołczyk Andrzej lat 29
Jakubowicz Herman lat 21
Pazdalski Józef lat 26
Pierzchała Jakub lat 60
Życiński Tadeusz lat 33
Kuca Stanisław lat 32
Pierzchała Roman lat 24 (ciężko ranny zdołał zbiec z miejsca kaźni).

Uroczystość współorganizowali: Miejskie Centrum Kultury i Sportu, klub „Wega” MCKiS, stowarzyszenie LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz radny Rady Miejskiej Janusz Ciołczyk, przy wsparciu gminy Jaworzno. (iw)