Start Ogólne
Ogólne
76 lat temu Oni oddali życie, by nie spalono Ciężkowic ...
niedziela, 05 czerwca 2016 18:47

Wdzięczni CiężkowianieRocznica egzekucji w Ciężkowicach

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Organizatorzy  uroczystości rocznicowych w Ciężkowicach od lat starają się przypominać jaworznianom tą ważną myśl św. Jana Pawła II. Czynią to zarówno słowem jak i czynem, organizując uroczystości historyczne,  pielęgnując pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, celebrując rocznice ważnych w dziejach narodu wydarzeń, czcząc bohaterów.

Tak było w niedzielę 5 czerwca w 76. rocznicę egzekucji w Ciężkowicach pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, kiedy to oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.

Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły. Ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana -na cześć rozstrzelanych- ulicą Poległych.

Więcej…
 

konsultacje społeczneKonsultacje społeczne w LKS „Ciężkowianka”

W środę 6 kwietnia  jaworzniccy stróże prawa odbyli tym razem  w siedzibie LKS ”Ciężkowianka” w Ciężkowicach  debatę społeczną w ramach konsultacji społecznych dotyczącą  mapy zagrożeń bezpieczeństwa na terenie Jaworzna.  Inicjatorem cyklu spotkań w dzielnicach jest Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie młodzy inspektor Robert Trzupek. W trakcie spotkania zastępca naczelnika Wydziału Prewencji  podinspektor Jacek Sowa wraz z rzecznikiem prasowym jaworznickiej Komendy komisarzem Tomaszem Obarskim oraz starszym sierżantem Moniką Śliwińską, zapoznali uczestników z ideą spotkań w ramach konsultacji społecznych, wyjaśnili uczestnikom spotkania jak potrzebne jest wsparcie lokalnych społeczności do tworzenia „Mapy zagrożeń” – narzędzia pozwalającego na zarządzanie bezpieczeństwem publicznym wspólnie ze społecznością lokalną i instytucjami funkcjonującymi na danym terenie.

Więcej…
 
"You can dance" w SP18 w Jaworznie

uczestnicy You can dance28 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Ciężkowicach odbył się II Szkolny Konkurs Taneczny "You Can Dance". Na początek w taneczny klimat wprowadził nas szkolny zespół  "Eighteen Dance". Młodych tancerzy – uczestników konkursu oceniło jury w składzie: przewodnicząca jury mgr Izabella Waszak, Dyrektor SP18 mgr Anna Hassa, mgr Natasza Chochorowska oraz zagraniczni goście z Ukrainy i Malezji. Zmagania w kategorii grupowej wygrał zespół "Beautiful Five" w składzie: Klaudia Piętak, Maja Stan (VIb), Barbara Piętak, Sara Stan, Daria Kramarczyk (kl. IVa). II miejsce wywalczył zespół "Szósty wymiar" w składzie: Wiktoria Kordaszewska, Milena Olej, Anna Pieczara, Ola Ślusarczyk, Nikola Paluch, Ola Wrzesień z klasy VIa. Na III miejscu uplasowały się uczennice klasy Vb – Anna Chucherko, Ola Paluch, Patrycja Glimos. W kategorii taniec solowy ex aequo I miejsce zajęły Oliwia Michalska (Vb) i Karolina Maciaszek (Vc). Drugie miejsce zajął Jakub Trusz z klasy VI b zaś trzecie miejsce uczennica Vb – Weronika Bogacka. Organizatorkami konkursu były mgr Izabella Waszak i mgr Katarzyna Czopik. (iw)

 

Więcej…
 
Mikołaj przybył do Ciężkowic

LKS „”Ciężkowianka”

Mikołaj - LKS Cięzkowianka

Święty Mikołaj w LKS Ciężkowianka

Jak co roku od 15 lat, Święty Mikołaj zaprosił grzeczne dzieci, młodzież z rodzicami i opiekunami do siedziby LKS „Ciężkowianka” Jaworzno. Tym razem z uwagi na obowiązki spotkanie odbyło się 2 dni wcześniej niż zwykle - w piątek 4 grudnia. Dzieci witały śnieżynki, renifery i skrzaty. Wolontariusze malowali na ich twarzach zimowe i świąteczne wzory. W oczekiwaniu na przybycie świętego do zdjęć z dziećmi pozował aniołek, diabły i ... siostry Goławskie, które w tym roku były specjalnymi gośćmi Mikołaja.

Ewa i Kasia pomogły dzieciom śpiewająco przejść próbę głosu. Po zaliczeniu kolejnych prób: ręki, apetytu, wiedzy i światła, ocenianych przez anioła (Natalię Taboł) i diabły (Damian Pstraś i Gabryś Dysy), gdy cała sala rozbłysła światłem zimnych ogni, wkroczył św. Mikołaj z worem prezentów. Rozpoczął od choinki- podarku dla klubu- który pomogła mu przygotować Justyna Chrobak. Najmłodsi obdarowani mieli zaledwie roczek. Dla wszystkich spotkanie z sędziwym starcem było ogromnym przeżyciem. W tym roku Mikołaj był wyjątkowo wymagający. W ramach „egzaminu z grzeczności” dzieci musiały przejść szczególną próbę- udowodnić prawdziwość hasła „Św. Mikołaj - nałogów wróg, przyjaciel dzieci”, co skwapliwie czyniły w różnych formach, w tym plastycznie, literacko i werbalnie, pisząc list do św. Mikołaja, wykonując rysunki, udzielając odpowiedzi na pytania. Zadania te składały się na program profilaktyczny, realizowany na zlecenie GKRPA w Jaworznie. Podczas imprezy zorganizowanej przez LKS „Ciężkowianka” bawiła się setka dzieci i młodzieży w towarzystwie rodziców i opiekunów. W rolę następcy biskupa z Miry kolejny raz wcielił się radny Rady Miejskiej w Jaworznie, prezes LKS „Ciężkowianka” Jaworzno Janusz Ciołczyk. Akcję koordynowała śnieżynka Wanda Ciołczyk.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 16